пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co tak nie podkreśli linii trawy czy tez kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby zacienia okoliczne domy i ulice. Żeby otworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji rodzi orzeszki. Gdy chcemy by nasze roślinne plot było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z limaku pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Należy pamiętać niemniej jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie dosyć kłopotliwe.

Nic właściwie nie zaznaczy krawędzi trawy względnie rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty czasami nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych grządkach, niskie drzewa zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach względnie osłonią gołe wycinki gleby. Estetycznie uformowany niewielki żywopłot już sam notabene robi za dekoracje ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niewysokie lub postawne roślinne ploty można pozyskać z drzew zimozielonych.

Niestety, drzewa z tej grupy często są znacznie droższe aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje cień cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta a także trzeba go redukować, pomimo tego jego klasę Cis jest dozwolone zostawić bez pomocy.Powinien się migiem wschodził a ochroni filarowy zarys.

Gdyby wasz zakamarek jest nadzwyczaj ciemny, warto aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre z cienioznośnych wariantów maja klasy o płowych lub różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr banalny Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu ewidentnego w słońcu, jednakże nawet w śladu listowie pozostają wystarczająco jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий