среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, lekkiej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikoweLimanowy na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie skał na ogrodzenie PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia plastikowe używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia plastykowe na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ogrodzenie z plastiku na plot i bramkę sztachetowa buduje się z kamieni różnorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałków o nieregularnych obrysach, należy je odpowiednio zestawiać tzn. tak, by postać każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий