понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety albo żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty przeważnie pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast częstokroć służą także za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenie plastikowe z Kwidzyna sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie ekspresowo wzrastają oraz silnie gęstnieją. Mnóstwo wdzięku maja także takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer obok takiego parkanu wycisza oraz odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie dominują w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko tez bujnie kwitną, lecz wymagają również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z PCV mogą być niesłychanie wysmukłe, lecz wypada je regularnie przycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie komponuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastiku stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий